Home » Committees

Committees

Various Committees for the Academic Session:   2019-2020

1. ADMISSION COMMITTEE

a) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Convener.
b) Teachers Incharge of all the Departments.
Members nominated by the Department having Hons. Courses.
c) Commerce – Mrs. Renu Govila/Sh. Rajnish Kumar Kler
d) Political Science – Dr. (Mrs.) Sushma Gupta
e) English – Dr. Jyoti Jakhar Dahiya/Dr. Rajesh Kumar
f) History – Sh. Prem Kumar/Dr. Pintu Kumar
g) Hindi – Sh. Kana Ram Meena/Dr. Ashwani Kumar

2. EXTRACURRICULAR ACTIVITES ADMISSION COMMITTEE

a) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Convener
b) Sh. Prem Kumar, Member
c) Dr. Pintu Kumar, Member
d) Mrs. Renu Govila, Member
e) Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Member
d) Sh. Kana Ram Meena, Member

3. Help Desk Committee
a) Dr. Pintu Kumar, Convener
b) Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Member

4. SPECIAL CATEGORIES ADMISSION ENABLING COMMITTEE

a) Dr. Pintu Kumar, Convener
b) Sh. Prem Kumar, Member
c) Sh. Rajnish Kumar Kler, Member
d) Sh. Kana Ram Meena, Member

5. GRIEVANCES COMMITTEE – ADMISSIONS
a) Dr. V.K. Jha, Convener
b) Dr. Rajesh Kumar (History), Member
c) Dr. (Mrs.) Prem Lata Sharma, Member

6. TIME-TABLE COMMITTEE
a. Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Convener
b. Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Member
c. Dr. Pintu Kumar, Member

7. STUDENTS’ UNION ADVISORY COMMITTEE
a) Sh. Prem Kumar, Convener
b) Dr. (Mrs.) Sushma Gupta, Member
c) Sh. Hans Raj, Member
d) Sh. Kana Ram Meena, Member
e) Dr. Rajesh Kumar (History), Member

1. FEE CONCESSION COMMITTEE
a. Mrs. Renu Govila, Convener
b. Mrs. Poonam Khanna, Member

2. LIBRARY ADVISORY COMMITTEE
a. Sh. Kana Ram Meena, Convener
b. Teachers-in-Charge of all the Departments (Members)

3. DISCIPLINE COMMITTEE

a. Dr. Pintu Kumar, Convener
b. Sh.Vijay Singh, Member
c. Sh. D.C. Varshney, Member
d. Dr. (Mrs.) Sushma Gupta
e. Dr. Rajesh Kumar (History), Member
f. Sh. Kana Ram Meena, Member
g. Dr. (Mrs.) Jyoti Jakhar Dahiya, Member
h. Mrs. Renu Govila, Member
i. Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Member
j. Sh. Rajnish Kumar Kler, Member

4. ATTENDANCE COMMITTEE

a. Dr. Ashwani Kumar, Convener
b. Mrs. Renu Govila, Member
c. Dr. P.C. Choudhary, Member
d. Dr. Radhanath Tripathy, Member
e. Dr. (Mrs.) Rajesh Kumari
f. Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Member

5. MAGAZINE COMMITTEE

a. Sh. Prem Kumar, Convener
b. Dr. Ashwani Kumar, Member
c. Dr. (Mrs.) Jyoti Jakhar Dahiya, Convener
d. Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Member
e. Dr. Pintu Kumar, Member

6. WORKLOAD COMMITTEE
a. Chairman, Staff Council – (Ex-Officio)
b. Teachers-in-Charge of all the Departments / In case of Emergency Nominee of Teacher-in-Charge.

7. PHOTOGRAPHY COMMITTEE
a. Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Convener
b. Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Member

15. PROVIDENT FUND AND NEW PENSION SCHEME COMMITTEE
a) Dr. Brij Kishore, Associate Professor, Department of Hindi (P.F.)
b) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Assistant Professor in Political Science (N.P.S)

16. MONITORING COMMITTEE
a) The Chairman, Staff Council – Principal (Ex-Officio)
b) Secretary Staff Council-Ex-Officio
c) Bursar-Ex-Officio
d) Dr. P.C. Choudhry, Member
e) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Member
f) Dr. V.K. Jha, Member

17. SPORTS COMMITTEE
a) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Convener
b) Sh. Kana Ram Meena, Member
c) Dr. V.K. Jha, Member
d) Dr. Ashwani Kumar, Member
e) Dr. (Mrs.) Rajesh Kumari, Member
f) Sh. Hans Raj, Member
g) Dr. P.C. Choudhary, Member
h) Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Member

18. COLLEGE WEB SITE & PROSPECTUS REVISION COMMITTEE.
a) Dr. Pintu Kumar, Convener
b) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Member
c) Dr. (Mrs.) Rajesh Kumari, Member

19. STANDING COMMITTEE
a) Chairman, Staff Council-(Ex-Officio)
b) Secretary, Staff Council-(Ex-Officio)
c) Dr. Rajesh Kumar(English), Member
d) Sh. Vijay Singh, Member
e) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Member
f) Dr. (Mrs.) Prem Lata Sharma, Member
g) Dr. Bishnu Charan Nag, Member
h) Dr. Rajesh Kumar(History), Member

20. PURCHASE COMMITTEE
Members Nominated:-
a) Dr. Brij Kishore, Member
b) Dr. P.C. Choudhry, Member

21. CULTURAL COUNCIL COMMITTEE
a) Dr. Vidya Shankar Singh, Convener
b) Dr. (Mrs.) Jyoti Jakhar Dahiya, Member
c) Dr. (Mrs. ) Anjali Agarwal, Member
d) Sh. Kana Ram Meena, Member

22. COMPUTER LAB COMMITTEE
a) Dr. M.A. Honest Mohideen, Convener
b) Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Member
c) Mrs. Poonam Khanna, Member
23. SELF STUDY REPORT COMMITTEE (NAAC)
a) Mrs. Renu Govila, Convener
b) Dr. G.N. Trivedi, Member
c) Dr. Pintu Kumar, Member
d) Dr. Ashwani Kumar, Member

24. ALUMNI COMMITTEE
a) Sh. Prem Kumar, Convener
b) Sh. Vijay Singh, Member
c) Sh. Rajnish Kler, Member
d) Dr. Ashwani Kumar, Member
e) Dr. Rajesh Kumar, Member
f) Dr. Pradip Sharan, Member

25. EVENING REPRESENTATIVES IN CANTEEN COMMITTEE
a) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Convener
b) Sh. Kana Ram Meena, Member
c) Dr. Ashwani Kumar, Member

26. IQAC (Internal Quality Assurance Cell)
a) Dr. Vichitra, Chairman
b) Dr. Brij Kishore, Coordinator/Director IQAC
c) All the teacher-in-Charges of the departments.

27. CAREER COUNSELING COMMITTEE
a) Secretary, Staff Council (Convener)
One member nominated from each department.

28. GENDER SENSITIZATION COMMITTEE
a) Mrs. Renu Govila, Convener
b) Sh. Kana Ram Meena, Member
d) Mrs. Poonam Khanna, Member

29. EVENING REPRESENTATIVES IN BUILDING COMMITTEE DRAFT COMMITTEE
a) Sh. Prem Kumar, Convener
b) Dr. Prahalad Kumar Bairwa, Member       1. Dr. Rajesh Kumar (History), Convener
c) Sh. Kana Ram Meena, Member               2. Dr. G.N. Trivedi, Member
d) Mrs. Renu Govila, Member                      3. Dr. Rajesh Kumar (English), Member
e) Dr. G.N. Trivedi, Member                          4. Dr. Radhanath Tripathy, Member
f) Dr. Pintu Kumar, Member

_____________________________________

Various Committees for the Academic Session:   2018-2019

1. ADMISSION COMMITTEE
a) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Convener.
b) Teachers-in-Charge of all the Departments.
Members nominated by the Department having Hons. Courses.
c) Commerce – Mrs. Renu Govila
d) Political Science – Dr. G.N. Trivedi
e) English – Dr. Jyoti Jakhar Dahiya
f) History – Sh. Dinesh C. Varshney and Sh. Hans Raj
g) Hindi – Dr. Vidya Shankar Singh and Dr. Ashwani Kumar

2. SPECIAL CATEGORIES ADMISSION ENABLING COMMITTEE
a) Sh. Prem Kumar, Convener
b) Sh. Hans Raj, Member
c) Dr. Pintu Kumar, Member
d) Sh. Kana Ram Meena, Member

3. GRIEVANCES COMMITTEE – ADMISSIONS
a) Dr. V.K. Jha, Convener
b) Dr. G.N. Trivedi, Member
c) Dr. (Mrs.) Prem Lata Sharma, Member

4. TIME-TABLE COMMITTEE
a) Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Convener.
b) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Member.
c) Dr. Pintu Kumar, Member.

5. STUDENTS’ UNION ADVISORY COMMITTEE
a) Sh. Prem Kumar, Convener.
b) Dr. (Mrs.) Sushma Gupta, Member.
c) Sh. Hans Raj, Member.

6. FEE CONCESSION COMMITTEE

a) Mrs. Renu Govila, Convener.
b) Mrs. Poonam Khanna, Member.

7. LIBRARY ADVISORY COMMITTEE

a) Dr. Vidya Shankar Singh, Convener.
b) Teachers-in-Charge of all the Departments (Members).

8. DISCIPLINE COMMITTEE

a) Dr. Pintu Kumar, Convener
b) Sh. Dinesh C. Varshney, Member
c) Sh. Vijay Singh, Member
d) Dr. Rajesh Kumar (History), Member
e) Sh. Kana Ram Meena, Member
f) Dr. (Mrs.) Jyoti Jakhar Dahiya, Member
g) Mrs. Renu Govila, Member
h) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Member
i) Sh. Rajnish Kumar Kler, Member

9. ATTENDANCE COMMITTEE

a) Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Convener.
b) Dr. Radhanath Tripathy, Member.
c) Sh. Hans Raj, Member.

10. MAGAZINE COMMITTEE

a) Sh. Kana Ram Meena, Convener.
b) Dr. Pradip Sharan, Member.
c) Dr. Brij Kishore, Member.
d) Dr. R.N. Tripathy, Member.

11. WORKLOAD COMMITTEE
a) Chairman, Staff Council – (Ex-Officio)
b) Teachers-in-Charge of all the Departments / In case of Emergency Nominee of Teacher-in-Charge.

12. PHOTOGRAPHY COMMITTEE
a) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Convener.
b) Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Member

13. PROVIDENT FUND AND NEW PENSION SCHEME COMMITTEE
a) Dr. Brij Kishore, Associate Professor, Department of Hindi (P.F.)
b) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Assistant Professor in Political Science (N.P.S)

14. MONITORING COMMITTEE
a) The Chairman, Staff Council – Principal (Ex-Officio)
b) Secretary Staff Council-Ex-Officio
c) Bursar-Ex-Officio
d) Dr. P.C. Choudhry, Member
e) Dr. G.N. Trivedi, Member

15. SPORTS COMMITTEE
a) Sh Kana Ram Meena, Convener
b) Sh. Dinesh C. Varshney, Member
c) Dr. Brij Kishore, Member
d) Dr. Radhanath Tripathy, Member
e) Dr. Rajesh Kumar (History), Member
f) Sh. Vijay Singh, Member
g) Dr. Hema Dahiya, Member
h) Sh. Hans Raj, Member

16. COLLEGE WEB SITE & PROSPECTUS REVISION COMMITTEE.
a) Dr. Pintu Kumar, Convener
b) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Member
c) Dr. (Mrs.) Rajesh Kumari, Member

17. STANDING COMMITTEE
a) Chairman, Staff Council-(Ex-Officio)
b) Secretary, Staff Council-(Ex-Officio)
c) Dr. Jyoti Jakhar Dahiya, Member
d) Mrs. Renu Govila, Member
e) Dr. Radhanath Tripathy, Member
f) Dr. Brij Kishore, Member
g) Dr. Anjali Agarwal, Member
h) Dr. P.C. Choudhry, Member

18. PURCHASE COMMITTEE
Members Nominated:-
a) Dr. Brij Kishore, Member
b) Dr. P.C. Choudhry, Member

19. CULTURAL COUNCIL COMMITTEE
a) Dr. Vidya Shankar Singh, Convener
b) Dr. (Mrs.) Jyoti Jakhar Dahiya, Member
c) Dr. (Mrs. ) Anjali Agarwal, Member
d) Sh. Kana Ram Meena, Member

20. COMPUTER LAB COMMITTEE
a) Dr. M.A. Honest Mohideen, Convener
b) Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Member
c) Mrs. Poonam Khanna, Member

21. SELF STUDY REPORT COMMITTEE (NAAC)
a) Dr. G.N. Trivedi, Convener
b) Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Member
c) Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Member
d) Mrs. Renu Govila, Member

22. ALUMNI COMMITTEE
a) Dr. Radhanath Tripathy, Convener
b) Sh. Vijay Singh, Member
c) Sh. Rajnish Kler, Member
d) Sh. D.C. Varshney, Member
e) Sh. Prem Kumar, Member
f) Sh. Vikash Kumar, Member

23. EVENING REPRESENTATIVES IN BUILDING COMMITTEE
a) Sh. Kana Ram Meena
b) Dr. Prahlad Kumar Bairwa
c) Sh. Prem Kumar
d) Mrs. Renu Govila

24. EVENING REPRESENTATIVES IN CANTEEN COMMITTEE
a) Sh. D.C. Varshney
b) Dr. G.N. Trivedi
c) Sh. Prem Kumar
d) Dr. Anjali Agarwal

25. IQAC (Internal Quality Assurance Cell)
a) Dr. Vichitra, Chairman
b) Dr. Brij Kishore, Coordinator/Director IQAC
c) All the teacher-in-Charges of the departments.

26. CAREER COUNSELING COMMITTEE
a) Secretary, Staff Council (Convener)
One member nominated from each department.

27. GENDER SENSITIZATION COMMITTEE
a) Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Convener
b) Dr. G.N. Trivedi, Member
c) Dr. (Mrs.) Jyoti Jakhar Dahiya, Member
d) Sh. Rajnish Kumar Kler, Member

28. Help Desk Committee
a) Sh. Hans Raj, Convener
b) Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Member

_________________________________

Various Committees for the Academic Session:   2017-2018

  1. ADMISSION COMMITTEE 
    • Brij Kishore, Convener.
    • Teachers-in-Charge of all the Departments.

Members nominated by the Department having Hons. Courses.

  • Commerce – Sh. Vijay Singh
  • Political Science – Dr. Radhanath Tripathy
  • English – Dr. Jyoti Jakhar Dahiya
  • History – Dr. P.C. Chaudhary
  • Hindi – Dr. Brij Kishore

 

  1. SPECIAL CATEGORIES ADMISSION ENABLING COMMITTEE
    • Sh. Prem Kumar, Convener
    • Sh. Hans Raj, Member
    • Sh. Rajnish Kumar Kler, Member

 

  1. GRIEVANCES COMMITTEE – ADMISSIONS 
    • Mrs. Neelu Grover, Convener
    • Dr. Prem Lata Sharma, Member
    • Dr. Hema Dahiya, Member

 

  1. TIME-TABLE COMMITTEE
    • Mrs. Renu Govila, Convener.
    • Dr. Jyoti Jakhar Dahiya, Member.
    • Dr. Priya Bhalla, Member.
  2. STUDENTS’ UNION ADVISORY COMMITTEE
    • Sh. Kana Ram Meena, Convener.
    • Dr. (Mrs.) Vichitra, Member.
    • Sh. Rajnish Kumar Kler, Member.
  3. FEE CONCESSION COMMITTEE
    • Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Convener.
    • Dr. (Mrs.) Vichitra, Member.
    • Sh. Kana Ram Meena, Member.

 7. LIBRARY ADVISORY COMMITTEE

  • Dr. Vidya Shankar, Convener.
  • Teachers-in-Charge of all the Departments (Members).

8. DISCIPLINE / ANTI RAGGING COMMITTEE

  • Sh. D.C. Varshney, Convener
  • Sh. Vijay Singh, Member
  • Dr. (Mrs.) Sushma Gupta, Member
  • Dr. (Mrs.) Vichitra, Member
  • Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal

 9. ATTENDANCE COMMITTEE

  • Dr. (Mrs), Vichitra, Convener.
  • Dr. Radhanath Tripathy, Member
  • Dr. Anjali Agarwal, Member
  • Sh. Hansraj, Member

10.  MAGAZINE COMMITTEE

  • Sh. Kana Ram Meena, Convener.
  • Dr. Pradip, Member.
  • Dr. Brij Kishore, Member.

11. WORKLOAD COMMITTEE

  • Chairman, Staff Council – (Ex-Officio)
  • Teachers-in-Charge of all the Departments / In case of Emergency Nominee of Teacher-in-Charge.

12. PHOTOGRAPHY COMMITTEE

    • Dr. (Mrs.) Jyoti Jakhar Dahiya, Convener.
    • Dr. Radhanath Tripathy, Member

13. PROVIDENT FUND COMMITTEE

  • Dr. (Mrs.) Vichitra, Associate Professor, Department of Political Science

                          

  1. MONITORING COMMITTEE
  • The Chairman, Staff Council – Principal (Ex-Officio)
  • Secretary Staff Council-Ex-Officio
  • Bursar-Ex-Officio
  • Dr. (Mrs.) Vichitra, Member
  • Dr. G.N. Trivedi, Member

 

  1. SPORTS COMMITTEE
  • Sh. D.C. Varshney, Convener
  • Dr. Dr. Brij Kishore, Member
  • Dr. Radhanath Tripathy, Member
  • Dr. Rajesh Kumar (History), Member
  • Sh. Vijay Singh, Member
  • Dr. Hema Dahiya, Member
  • Sh. Hansraj, Member

16. COLLEGE WEB SITE & PROSPECTUS REVISION COMMITTEE.

  •  Sh. Rajnish Kumar Kler, Convener
  •  Dr. (Mrs.) Anjali Agarwal, Member
  •  Dr. Bishnu Charan Nag, Member

 

  1. STANDING COMMITTEE
  • Chairman, Staff Council-(Ex-Officio)
  • Secretary, Staff Council-(Ex-Officio)
  • Dr. Jyoti Jakhar Dahiya, Member
  • Mrs. Renu Govila, Member
  • Dr. Radhanath Tripathy, Member
  • Dr. Brij Kishore, Member
  • Dr. Anjali Agarwal, Member
  • Dr. P.C. Chaudhary, Member

 PURCHASE COMMITTEE

            Members Nominated:-

  • Sh. D.C. Varshney, Member
  • Mrs. Uma Chaudhary, Member

           

  1. CULTURAL COMMITTEE
  • Dr. Bishnu Charan Nag, Convener
  • Dr. (Mrs.) Prem Lata Sharma, Member
  • Dr. G.N. Trivedi, Member

 

  1. COMPUTER LAB COMMITTEE
  • Mrs. Neelu Grover, Convener
  • Dr. Prahlad Kumar Bairwa, Member
  • Sh. Rajnish Kumar Kler, Member
  • Dr. Radhanath Tripathy, Member
  • Sh. Vijay Singh, Member

21. ANTI SMOKING COMMITTEE

  • Dr. (Mrs.) Sushma Gupta, Nodal Officer

22. COLLEGE INTERNAL COMPLAINT COMMITTEE

  • Dr. (Mrs.) Prem Lata Sharma, Associate Professor, Department of Hindi. Convener
  • Dr. V. S. Singh, Associate Professor, Department of Hindi.
  • Mrs. Renu Govila, Associate Professor, Department of Commerce.
  • Mrs. Renu Khurana Retired Principal, Govt. Sr. Secondary School G Block, Vikas Puri, New Delhi

23. COLLEGE PLACEMENT CELL

  • Sh. Rajnish Kler, Convener
  • Dr. (Mrs.) Priya Bhalla, Member
  • Dr. Rajesh Kumar, Dept. of English, member

24. NODAL PUBLIC GRIEVANCES OFFICER

  • Sh. Rajnish Kler, Convener

25. IN-CHARGE SANITATION WORK

  • Sh. Prem Kumar, Assistant Professor, Dept. of History

26. NSS Programme Officer and Nodal Officer for Anti-Smoking Campaign

  • Sh. Kana Ram Meena

27. Coordinator of North East Students Cell

  • Ms. Michelle Brahma

28. Grievance Redressal Committee

  • Sh. Vijay Singh, Governing Body Member, Chairman
  • Sh. Vijay Singh, Associate Professor, Dept. of Commerce, Member
  • Dr. M. S. Rathi, Member
  • Dr. V. S. Singh, Member
  • Sh. Akhil Kumar Gujarati, Student MLNCE, Member

29. SC/ST Cell

  • Sh. Kana Ram Meena Liason Officer SC/ST Cell
  • Sh. Prem Kumar, Liason Officer OBC
  • Sh. Pramod Kumar, Non-Teaching Staff

 

Announcement

Translate »